blog perkusyjny

Chroń swój słuch!

Zdrowie ponad wszystko
Perkusiści rozpoczynający swoją przygodę z instrumentem i chcący podchodzić do sprawy poważnie, powinni możliwie szybko pomyśleć o dostatecznej ochronie słuchu. Długotrwałe narażanie własnych uszu na duży hałas, czy to podczas indywidualnych ćwiczeń, czy tym bardziej, podczas próby z całym zespołem, może spowodować łatwe do wyobrażenia konsekwencje zdrowotne.
Nie bez znaczenia pozostaje fakt odpowiednio przygotowanej ćwiczeniówki, jednak jest to temat na osobne rozważania.

Czy można chronić słuch domowymi sposobami?
Możliwe oczywiście jest zatkanie uszu czymkolwiek – plasteliną, chusteczkami, etc. Można również skorzystać z popularnych stoperów dostępnych w aptece, bądź nauszników ze sklepu budowlanego używanych przy koszeniu trawy, w tartaku, podczas ubijania asfaltu itp. Jednak takie rozwiązanie może okazać się rozwiązaniem niekoniecznie dobrym. W momencie, w którym  zapchamy uszy byle czym grozi nam sytuacja, w której jeden element perkusji będzie tak górował na innym, że ten drugi przestanie być słyszalny (np. tom nad stopą).

W takiej sytuacji pewne ćwiczenia nie mają sensu, gdyż granie na tak zwanego „czuja” prawdopodobnie spowoduje regres naszych umiejętności.

Ochrona słuchu i komfort gry

Należy dążyć do takiego rozwiązania, które jednocześnie ochroni nasze uszy przed hałasem i pozwoli swobodnie grać. Warto więc szukać ochrony słuchu właśnie pod takim kątem. Dobrym rozwiązaniem jest inwestycja w profesjonalne nauszniki, słuchawki, bądź zatyczki produkowane specjalnie z myślą o perkusistach. Tego typu sprzęt nie tylko zmniejsza hałas, ale  przez wycięcie odpowiedniego pasa spowoduje, że brzmienie naszego zestawu pozostanie klarowne . Na rynku, obok nauszników, które oczywiście spełniają wyżej wymienione wymagania, dostępne są również słuchawki wyposażone w dość długi kabel, najczęściej przypominający kabel telefoniczny. Tego typu słuchawki zapewniają nam (oprócz redukcji hałasu i wycięcia odpowiedniego pasa) możliwość podłączenia ich do metronomu,odtwarzacza czy komputera co z kolei, dodatkowo otwiera nowe możliwości ćwiczeniowe np. grę do podkładów z których „wycięta” została perkusja.

Podsumowanie

Należy pamiętać bezwzględnie, że w przypadku muzyków słuch jest niezmiernie istotną kwestią. Warto pamiętać o tym również na co dzień. Z racji faktu, iż podczas prób, ćwiczeń, koncertów nasz słuch narażony jest na hałas, nie wystawiajmy go na niepotrzebną próbę w sytuacjach codziennych np. podczas słuchania muzyki. Zadbajmy o dobrej jakości słuchawki, nie słuchajmy muzyki głośno. Lepiej zapobiegać problemom niż w przyszłości się z nimi zmagać.