blog perkusyjny

Czy warto używać metronomu?

Czy warto używać metronomu?

Często, szczególnie wśród początkujących perkusistów popularny jest pogląd, że metronom jest urządzeniem niepotrzebnym lub, w wersji bardziej radykalnej, wręcz utrudniającym naukę gry na perkusji. Cóż… takie stwierdzenia wynikać mogą jedynie z braku doświadczenia i zwykłej niewiedzy o tym, jak metronom działa i jak bardzo pomaga w rozumieniu pewnych kontekstów rytmicznych oraz ogólnomuzycznych. Bezwarunkowo należy pamiętać o tym, że to właśnie perkusja stanowi filar/kręgosłup/fundament całego zespołu i najlepsi nawet gitarzyści, basiści, klawiszowcy, etc. nie zdołają się obronić mając na pokładzie „falującego” perkusistę.

 

Im prościej tym trudniej…

Zawsze warto zrezygnować z bardzo złożonych i skomplikowanych patternów zagranych byle jak, na rzecz dobrze ugruntowanych, pewnie wykonanych prostych podziałów. Dobry perkusista nie musi udowadniać swojego kunsztu w każdej sekundzie utworu. Dobry perkusista potrafi zdecydować, kiedy grać rzeczy proste, a kiedy można pozwolić sobie na wariacje – i właśnie takie wyczucie można trywialnie nazwać „wyższą szkołą jazdy”. Stare powiedzenie „im prościej, tym trudniej” powinno najkrócej zobrazować, o czym mowa. Jednak jak to wszystko ma się do kwestii metronomu? Otóż metronom jest bezlitosnym weryfikatorem, nigdy się nie zawaha i nigdy się nie zagapi. Jeśli rozpoczynamy swoją przygodę z perkusją koniecznie uwzględnijmy w naszych ćwiczeniach metronom. Jeśli mamy już jakiś bagaż doświadczeń i nie używaliśmy metronomu do tej pory, powinniśmy nadrobić zaległości.

 

Oznaczenia, sposób działania

Na początku wyjaśnijmy dlaczego cyferki widoczne na metronomie wahają się zazwyczaj od 40 do 240 BPM. Chodzi oczywiście o ilość uderzeń na minutę (BPM – ang. Beats Per Minute)
Czym więc jest owo „pikanie”? Najogólniej mówiąc punktem odniesienia – np. ustalając metrum 4/4 traktujemy każde uderzenie metronomu jak ćwierćnutę. Wówczas 4 uderzenia składają się na 1 takt, dodatkowo możemy ustawić akcent, np. pierwszej ćwierćnuty, tak aby ułatwiając nam, przypominała o każdym rozpoczynającym się takcie.

 

Funkcje

Wyższe modele metronomów, oprócz wyboru czynników wymienionych wyżej (tempo, metrum, akcenty) oferują wiele innych udogodnień, np. generator mowy ludzkiej, możliwość zaprogramowania kilku podziałów w pętlę, zaprogramowanie w pamięci wiele ustawień użytkownika, etc. jednak przeważnie korzystają z nich profesjonalni perkusiści. Na początku naszej przygody możemy interesować się jedynie tempem, metrum i akcentami.
Metronom możemy używać korzystając z wbudowanego głośnika (mowa tutaj głównie o ćwiczeniach na padach) podłączając do niego słuchawki lub kierując jego sygnał do głośników. Producenci oferują również metronomy dające zamontować się na statywie – takie rozwiązanie zapewnia duży komfort podczas gry i minimalizuje ryzyko uszkodzenia (np. zdeptanie metronomu leżącego na ziemi, lub upadek z wysokości na skutek drgań wywołanych głośnym dźwiękiem).