blog perkusyjny

Czy znajomość nut jest potrzebna żeby zostać perkusistą?

Czy znajomość nut jest potrzebna żeby zostać perkusistą?

Czy warto uczyć się czytania nut?

Nauka czytania nut może wydawać się na początku karkołomna, a nawet bezużyteczna. To fakt – bardziej atrakcyjnym jest rozpracowywanie rytmów usłyszanych w piosence ulubionego zespołu, niż wystukiwanie bez końca ćwierćnut, ósemek, etc. na samym werblu lub padzie. Jednak takie postrzeganie edukacji jest bardzo krótkowzroczne, jeśli chcemy myśleć poważnie o naszej przygodzie z perkusją. Wykonywanie rockowych ballad w lokanym cover bandzie prędzej czy później przestanie nas satysfakcjonować (a przynajmniej powinno). Wówczas możliwości grania zasłyszanych patternów zaczną być coraz bardziej ograniczone.

W tej sytuacji istnieją trzy możliwości :

a) zatrzymanie swojego rozwoju na tym właśnie etapie i kontynuowanie gry bez wyraźnych postępów,

b) utrata zainteresowania perkusją, gdyż nic nowego nie jest się wstanie wnieść do własnej muzyki,

c) rozpoczęcie nauki czytania nut i naturalny rozwój swoich umiejętności.

Od kiedy zacząć naukę czytania nut

Oczywiście najlepiej zacząć naukę czytania na samym początku swojej przygody z perkusją. Idealnie, jeśli będzie nad nami czuwał doświadczony nauczyciel – na pewno przyspieszy to cały proces i pozwoli nam na uniknięcie popełniania błędów, które mogą stać się nawykiem trudnym do wyeliminowania w przyszłości.

Jak zazwyczaj przebiega nauka czytania nut

Naukę czytania nut w oczywisty sposób można porównać do nauki czytania tekstu. Każde dziecko zaczyna od poszczególnych liter, następnie opanowuje sylabowanie, aby w końcu czytać całymi wyrazami, a potem zdaniami. Większość ludzi obcujących na co dzień z książkami bądź innymi formami tekstu pisanego, potrafi objąć wzrokiem całe zdania lub frazy. Nie inaczej jest z nutami. Swoją naukę rozpoczniemy od poznania poszczególnych znaków graficznych przypisanych danej nucie, pauzie, symbolom powtórzeń etc.
Następnie opanujemy sztukę zagrania taktu wypełnionego tymi samymi wartościami (np. ósemkami ). Kolejny krok to takt, w którym znajdują się różne wartości rytmiczne (np. dwie  ósemki, cztery szesnastki, dwie ćwierćnuty). Ostatecznie dochodzimy do etapu, w którym potrafimy grać dowolną ilość taktów „a vista”. Oczywiście przy trudnych i złożonych zapisach dotyczących całego zestawu warto zatrzymać się na dłużej, aby dobrze zrozumieć, jaki charakter ma dany zapis i o co chodziło jego autorowi.

Podsumowanie
Posiadanie umiejętności czytania nut otworzy przed nami możliwość korzystania z niezliczonych materiałów dydaktycznych w postaci książek, poradników, stron internetowych, etc. Umiejętność czytania nut daje możliwości nauki rzeczy których bez posiadania tej umiejętności nigdy nie bylibyśmy w stanie zagrać. Oczywiście znajomość nut poszerzy również nasze horyzonty ogólnomuzyczne, oraz ułatwi komunikację z muzykami z którymi przyjdzie nam współpracować w przyszłości.