blog perkusyjny

Hardware i perkusje

Słowo perkusja jest ogólnym określeniem skupiającym w sobie poszczególne elementy wchodzące w skład zestawu perkusyjnego. Początkujący perkusiści bardzo często wybierają już gotowe zestawy perkusyjne, ponieważ w ten sposób nie muszą martwić się o to czy poszczególne elementy takie jak werble czy talerze będą do siebie pasować. Gotowy zestaw perkusyjny jest dobrym wyborem również dla bardziej zaawansowanego muzyka, ponieważ wiele modeli zostało złożonych z takich elementów, które doskonale wpasowują się w konkretny nurt muzyczny. Należy jednak zaznaczyć, że gotowy zestaw perkusyjny może być dowolnie modyfikowany, ponieważ w każdej chwili można wymienić talerz, werbel, statyw oraz wiele innych.

Do wyboru jest bardzo duża różnorodność sprzętu. Przykładem mogą być statywy na werble czy talerze. Wybierając je, należy zwracać uwagę przede wszystkim na to, aby były możliwie jak najbardziej stabilne. Kiedy gramy, nie powinniśmy martwić się o to że werbel obsunie się lub przekrzywi, co niekorzystnie wpływa na komfort gry, dlatego stabilność jest priorytetem. Zarówno statyw pod werbel jak i pod talerz powinien mieć możliwość podwyższania lub obniżania z blokowaniem wysokości, tak aby dostosować wysokość do grającego. Poza statywami bardzo chętnie wybierane są także stopy, które są bardzo często dobierane jako pierwszy nowy komponent do zestawu perkusyjnego.

Stopy różnią się między sobą różnymi czynnikami. Wybierając je, skupmy się przede wszystkim na ich rodzaju oraz czułości, ponieważ niektóre modele należy wcisnąć mocniej, a inne słabiej. Stopy mogą być pojedyncze lub podwójne, co oznacza, że po jednym wciśnięciu otrzymamy jedno lub dwa uderzenia, w zależności od wybranego rodzaju. Za perkusją zwykle się siedzi, dlatego powinniśmy zadbać o to aby siedzisko przy perkusji było wygodne o odpowiednio wyregulowane do wysokości wymaganej przez muzyka. Dzięki takim komponentom możemy zarówno wzbogacić swój gotowy zestaw perkusyjny, lub złożyć taki zestaw od nowa.