blog perkusyjny

Jak wybrać odpowiedni sprzęt dla początkujących?

Jak wybrać odpowiedni sprzęt dla początkujących

Najczęstszym pytaniem zadawanym przez ludzi chcących zacząć przygodę z graniem na perkusji czy też innym instrumencie jest – ”jaki zestaw na początek?”

Otóż nie ma jednoznacznej odpowiedzi, rynek oferuje nam bardzo wiele rozwiązań, których amplituda cen waha się od 900zł do 14 000zł. Skąd bierze się taka różnica, postaram się przedstawić w dalszej części poradnika.

Podstawowa budowa zestawu perkusyjnego:

Każdy zestaw, posiada elementy które decydują o komforcie naszej przygody z graniem, brzmieniu oraz trwałości sprzętu. Nie będę dokładnie rozpisywał anatomicznej budowy, bo nie o tym jest ten poradnik.

Otóż, stojąc przed wyborem zakupu musimy świadomie ocenić wartość instrumentu, tego czy nie rozsypie się podczas grania i czy będziemy zadowoleni z jego użytkowania. Musimy zwrócić uwagę na trwałość hardware’u (stalowego wyposażenia zestawu). W podstawowy skład hardware’u wchodzi statyw hi-hat, statyw werblowy, stopa, siedzisko, co najmniej dwa statywy proste, tudzież łamane.. ostatnim elementem, w zależności od modelu jest tom holder, czyli uchwyt trzymający tom tomy w górze.

Na co należy zwrócić uwagę:

Przede wszystkim na wagę – grubsze i cięższe statywy zapewnią nam trwałość na lata, czego nie można powiedzieć o lekkich, cienkich statywach które potrafią ugiąć się pod ciężarem talerza. Na poziom regulacji, wiadome jest, czym więcej regulacji tym więcej możliwości ustawienia instrumentu pod nasze warunki. Podstawowe patenty regulacji, na które warto zwrócić uwagę to regulacja siedzenia. System oparty na zapieraniu osi siedzenia śrubą nie spisuje się dosyć dobrze, wręcz uciążliwe i kłopotliwe staje się po jakimś czasie. Lepiej wypada rowerowy system zaciskowy, czyli regulacja wysokości niczym w rowerze. Należy pamiętać o konserwacji, gdyż może on się zapiec. Najlepszym lecz i najdroższym rozwiązaniem jest oś śrubowa. Do regulacji wystarczy okręcić kilka razy siedzenie które wraz ze śrubą obniży lub podwyższy poziom siedziska.

Następną regulacją jest napięcie sprężyny statywu do hi hatu. Jest to bardzo przydatny tryb umożliwiający regulację twardości i szybkości reakcji stopy hi hatu. Regulacja stopy, jest to szeroki temat, gdyż wielu producentów zapewnia nam różne alternatywne rozwiązania. Najbardziej sprawdzonymi elementami na początek są- regulacja bijaka, regulacja naprężenia sprężyny, długość łańcucha. Krzywka powinna być duża, gdyż wtedy nie będzie sprawiała nam problemu w solidnym i czystym uderzeniu, na początku naszej nauki gry. Opcjonalnym elementem jest platforma stopy, która zapewnia jej stabilność.

Bębny i ich korpusy:

Skoro temat hardware’u mamy już za sobą, przejdźmy do samych bębnów. Najpopularniejszymi konfiguracjami są : Studio, fusion, classic, jazz.
Jest to kwestia indywidualna, zależna jaka muzykę chcemy grać. Jedyną rade jaką mogę dać, jest wybór zestawu fusion, gdyż mniejsze zestawy trochę łatwiej się stroi.

Korpusy drewniane, najczęściej produkuje się je ze sklejki, nawet te profesjonalne modele. Jednak jakość i proces budowy jest różny. Musimy brać pod uwagę z jakiego gatunku drewna zostały zrobione. Najpopularniejszymi gatunkami jest klon i brzoza (maple i birch) – zestawy które nie są opisane, bądź wyprodukowane z mieszanego drewna, radzę omijać.

Właściwy wybór:

Dobrze, już wiemy czym jest i jak rozpoznać dobry hardware, z czego produkowane są korpusy, ale nadal nie wiemy jaki zestaw wybrać i czym różnią się profesjonalne modele od tych których my szukamy…

Profesjonalne zestawy zazwyczaj są sprzedawane jako sam shellset ( same bębny, bez hardware). Są one drogie, ponieważ ich produkcja jest o wiele bardziej dokładna. Powierzchnie bębnów pokrywa lakier, a nie jak w tańszych zwykła okleina. Każdemu obeznanemu perkusiście aż uszy się trzęsą na widok solidnie wykonanego lakieru. Kolejnym elementem jest stop stali używanych do produkcji hardware’u. Droższe zestawy mają o wiele trwalsze i co za tym idzie droższe podzespoły czyli: lugi, śruby, obręcze. Same obręcze dzielą się na dwa gatunki: odlewane i gięte. Te pierwsze są bardziej odporne na deformacje przy czym dokładniej trzymają strój. Tańsze zestawy są wyposażone w gięte obręcze. Następnym elementem są systemy zawieszeń. Dzieli się je na inwazyjne i nieinwazyjne. Te pierwsze, analogicznie ingerują w strukturę bębna.
Nieinwazyjne montowane są tak, aby w jak najmniejszym stopniu miały kontakt z bębnem i aby nie było potrzeby wiercenia kolejnych otworów. Ostatnim elementem są naciągi, które decydują o charakterze brzmienia. Oczywiście można, a nawet należy je wymieniać co jakiś czas. Droższe zestawy brzmią dobrze na seryjnych naciągach, gdyż pochodzą zazwyczaj od znanych producentów takicj jak remo czy evans. Tańsze zestawy mają słabej jakości naciągi – warto je zmienić a nasz zestaw zyska na brzmieniu.

Podsumowanie:

Znasz już różnice między tanimi, a drogimi zestawami.. Ale nie martw się! Twój słuch i zmysł muzyczny nie jest jeszcze tak wysublimowany, więc nie będziesz odczuwał większego dyskomfortu podczas grania na tańszych zestawach.
Z czasem, gdy stwierdzisz że perkusja to instrument, w którym chcesz się rozwijać, na pewno zaczniesz interesować się również sprzętem i sam będziesz w stanie ocenić i wybrać odpowiednie elementy dla siebie.

Podsumowując, najtańsze rozwiązania wcale nie są dobre, szybko się niszczą, nie brzmią dobrze, a gdy będziesz chciał zmienić zestaw, na rynku wtórnym nie będzie popytu na to co oferujesz. Drogie zestawy, są dla profesjonalistów, którzy wiedzą czego oczekiwać od instrumentu, potrafią dobrać do nich hardware oraz wycisnąć z nich to co najlepsze w brzmieniu. Marki na którym warto polegać, przy wyborze nowego zestawu to między innymi: Tama, Mapex, PDP, Pearl, DW, Sonor, Ludwiq, Gretsch. Są to sprawdzone marki, przeze mnie jak i przez wielu innych doświadczonych muzyków. Ostatnia rada, kupuj raz a mądrze… a na pewno będziesz zadowolony z wyboru. Poniżej kilka przykładowych modeli, wartych uwagi przy wyborze:

– Tama Rhythm Mate
– Mapex M
– Pearl forum
– Gretsch catalina